WD HUH721010ALN600 10TB 7.2K 6Gbps 4Kn 3.5" SATA 118000278 Internal Hard Drive
- Brand: WESTERN DIGITAL
- Product Code: HUH721010ALN600
- Availability: In Stock
Product Description
WD 10TB 7.2K 6Gbps 4Kn 3.5" SATA 118000278 Internal Hard Drive
Highlighted Features
- Western Digital
- Ultrastar
- 10TB
- 7.2K
- 6Gbps
- 3.5"
- 4Kn
- SATA
- Hard Drive
- Retail Part #: HUH721010ALN600
Note: All product details are provided by Western Digital.
This WD 10TB 3.5" 7.2K RPM SAS 12Gbps maintaining superb performance and reliability for applications such as email, business processing, transaction processing, decision support, storage and networks SAN, networked attached storage NAS, and internet and e-commerce. This high capacity hard drive storage key feature is data protection, but the newest one has an improved non-recoverable error rate by a factor of 10. The Hard Dive is built to operate exceptionally well and long, with its Error Correction Code which will significantly decrease the probability of lost data.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | Western Digital |
| Product Type: | Internal Hard Drive |
| Product Line: | Ultrastar |
| Product Series: | Hc510 |
| Storage Capacity: | 10TB |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Form Factor: | 3.5" |
| Interface: | SATA |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
| Average Seek Time: | 4.16 ms |
Dimensions | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60 °F |